| Processor | Intel Core i7-1355U Processor | |
|---|---|---|
| Display | 14.0 Inch FHD LED Display | |
| Graphics Card | Intel UHD Graphics | |
| OS | Windows 11 Pro 64-bit | |
| RAM | 8GB DDR4 RAM | |
| Memory | 256GB PCIe NVMe SSD | |
| Battery | 3-cell 51 WHr Long Life Battery | |
| Warranty | 1 Year Warrenty |
| Name | Hp ProBook 440 G10 Notebook |
|---|---|
| Model | ProBook 440 G10 Notebook |
| Price | Tk 196,900 |
| Brand | HP |
| Type | Laptop |
| Showroom | Click Here |
| Network Type | Realtek Wi-Fi 6E RTL8852CE 802.11a/b/g/n/ax (2x2) |
|---|
| Display Type | FHD LED SVA Anti-Glare 250 nits |
|---|---|
| Display Size | 14.0 inch |
| Display Resolution | 1080 x 1920 Pixels |
| Webcam | VGA |
|---|
| Body Dimensions | (W x D x H) 12.67 x 8.42 x 0.78 inches |
|---|---|
| Body Weight | 3.03 lbs |
| Body Build | Aluminum-magnesium alloy |
| Body Color | Silver |
| Operating System | Windows 11 Pro 64-bit |
|---|---|
| Processor | Intel Core i7-1355U |
| Generation | 13th Gen |
| Ram | 8GB DDR4-3200 PC4 SO-DIMM (1 DIMM) |
|---|---|
| SSD Capacity | 256GB PCIe NVMe SSD |
| Battery Type | Long Life, Fast Charge battery |
|---|---|
| Battery Capacity | 3-cell 51 WHr battery |
| Battery Backup | Upto 8 Hours |
| Audio | Dual stereo speakers, dual array microphone |
|---|---|
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm Jack | Yes |
| Touch Screen | No |
|---|---|
| WiFi | Realtek Wi-Fi 6E RTL8852CE 802.11a/b/g/n/ax (2x2) |
| Bluetooth | Yes, 5.3 wireless card |
| USB | 2 USB Type-A 5Gbps signaling rate (1 charging, 1 power); 1 AC power; 1 stereo headphone/microphone combo jack; 1 RJ-45; 2 USB Type-C 10Gbps signaling rate (USB Power Delivery, DisplayPort 2.1) HDMI cable sold separately |
| Made By | Taiwan |
|---|---|
| Other Features | Premium spill-resistant keyboard; Clickpad with multi-touch gesture support - Backlit |
Ideal laptop for tech savy users who like speed
Display: 13.3 Inch WUXGA LED Display
Processor: Intel Core i7-1355U Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 51Whr Fast Charge 3 cell Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD 60Hz Display
Processor: Intel Core i7-1360P with vPro Processor
RAM: 16GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 Cell, 42WHr standard Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA AG Display
Processor: Intel Core i5-1345U Processor
RAM: 16GB, LPDDR5 RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 2-cell, 38 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch FHD Display
Processor: Intel Core i5-1345U with vPro Processor
RAM: 16 GB LPDDR5 4800Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 2-cell, 38 Wh, ExpressCharge Capable Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch IPS 165Hz Display
Processor: Intel Core i9-13900H Processor
RAM: 32GB DDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-Cell 99Wh Lithium-Ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 15.6 Inch FHD IPS Display
Processor: Intel Core i7-1360P Processor
RAM: 32 GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz) RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: Li-ion 80Whr Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch WUXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-1365U Processor
RAM: 16GB LPDDR5 6400MHz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3 cell, 54.7Whr Li-Polymer Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 13.3 Inch FHD Display
Processor: AMD Ryzen 5 Pro 7530U Processor
RAM: 8GB DDR4 3200Mhz RAM
OS: Windows 11 Pro 64-bit
Battery: 3-cell 42 WHr Long-Life Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 14.5 Inch ScreenPad Plus Display
Processor: Intel Core i5-13500H Processor
RAM: 16GB, 32GB LPDDR5 5200MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4-cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →
Display: 16.0 Inch WQXGA IPS Display
Processor: Intel Core i7-13700HX Processor
RAM: 16GB DDR5 4800MHz RAM
OS: Windows 11 Home 64-bit
Battery: 4 cell Li-ion Battery
Warranty: 1 Year Warrenty
View Details →